V České republice trpí určitým stupněm erektilní dysfunkce 54 procent mužů ve věku 35–65 let.

   
Erektilní dysfunkce je nemoc a je třeba ji řešit s lékařem
Tap To Call

Příčiny poruchy erekce   arrow

Poruchy erekce (lékařský termín je erektilní dysfunkce), neboli ztráta schopnosti ztopoření penisu mohou mít celou řadu příčin. Erekce je totiž složitý proces, který ovlivňuje mnoho faktorů.

Objeví se v okamžiku, kdy z nějakého důvodu selže některá ze složek důležitých pro dostatečné ztopoření penisu. S přibývajícím věkem si muži obvykle všimnou, že jim dosahování erekce trvá déle. Pozorují, že jejich pohlavní úd při ní již není tak tuhý, jako býval, a že k vyvrcholení dochází později. Jedná se o normální změny, které mají souvislost se stárnutím, a které by se tedy neměly zaměňovat za erektilní dysfunkci. Erektilní dysfunkce není součástí procesu stárnutí a je dobře léčitelná. Bývá u mužů výrazně svázána s dalšími zdravotními poruchami. Obvykle se jedná o určitý příznak nějakého jiného zdravotního problému. Proto by se rozhodně neměla podceňovat.

Některé případy erektilní dysfunkce jsou způsobeny pouze psychickými problémy. Většina má ale organický základ. Erektilní dysfunkce je velmi citlivý indikátor celkového zdraví a může být prvním příznakem nemoci. Je faktem, že do 40 let věku má 90 procent mužů alespoň jeden zážitek, kdy erekce nebylo možné dosáhnout či kdy nebyla natolik pevná, aby bylo možné uskutečnit styk. Je důležité si uvědomit, že erekce může vždy ochabnout, ale pokud zůstanete v klidu a dále budete aktivní v erotickém a sexuálním procesu, není problém jí znovu dosáhnout. Na vině mohou být léky, které užíváte, stres nebo špatná životospráva.

K poruše erekce může dojít i z psychických důvodů – například problémy v práci, nebo špatná situace ve vztahu či manželství. V případě opakovaných selhání dojde k narušení psychiky muže, který se pak mylně domnívá, že má problémy s erekcí ze zdravotních důvodů. Pokud však přitom bez problémů dosáhne sám erekce při masturbaci nebo mívá tzv. ranní erekci, je problém pouze psychického rázu.

Příčinou erektilní dysfunkce může být i stres a úzkost. Přestože stres v malém množství může být motivující, v dlouhodobějším horizontu může u mužů naopak zvyšovat pravděpodobnost poruchy erekce.

Na poruchách erekce se u mužů projevuje ale také nedostatek pohybu, nedodržování správné životosprávy a nadváha. Pro udržení zdraví a minimalizaci rizika vzniku chronických onemocnění se doporučuje, aby dospělý zdravý muž cvičil 30 minut alespoň 5x týdně. Nadváha vystavuje člověka riziku různých zdravotních obtíží jako například srdeční onemocnění a diabetes. Tyto choroby u člověka zpětně zvyšují pravděpodobnost objevení se poruch erekce. Výzkumy prokazují, že snížení nadměrné hmotnosti může pomoct zlepšit funkci erekce.

Příčiny poruchy erekce

 • organické příčiny – postižení cév a nervů
 • psychické příčiny
 • hormonální – pokles mužských hormonů
 • vedlejší účinky některých léků
 • autoimunitní onemocnění
 • drogy, alkohol

Poruchy erekce mohou signalizovat jiné onemocnění, a pokud je erektilní dysfunkce trvalejší, není na místě váhat s návštěvou lékaře. Jedině lékař dokáže zhodnotit celkový zdravotní stav pacienta. Hypertenze (vysoký krevní tlak), cukrovka, kouření, vysoká hladina cholesterolu a věk jsou společné faktory, které mohou vést jak k onemocnění srdce, tak k erektilní dysfunkci. Také onemocnění prostaty, močových cest, roztroušená skleróza a nízká koncentrace pohlavních hormonů jsou dalšími z řad postižení, jež mohou jako příznak mít i neschopnost dosáhnout či udržet erekci. K erektilní dysfunkci přispívají i nežádoucí účinky léků, a v neposlední řadě také psychické a psychologické faktory. Psychické problémy má, většina mužů trpících poruchou erekce, ale u naprosté většiny z nich jsou tyto potíže důsledkem problémů tělesných. Jen u malé části pacientů je psychika hlavní příčinou potíží s erekcí. Pečlivým lékařským vyšetřením lze tyto příčiny od sebe rozlišit a zvolit správnou, odpovídající léčbu.

2 Responses so far.

 1. Jirka napsal:

  Čau chlapi.Mě na všem vadí to,že je nabízeno mnoho „zaručených“přípravků na podporu,okamžitou a dlouhou erekci.Vše jsou to jen reklamní triky a fígle na tahání peněz z kapes.Všechny ty prášky jsou na nic.Snad ta Viagra.Ostatní jsou samotnými výrobci chváleny.Koupil jsem si Amante,stálo to přes tisícovku a nic.Na internetu jsem našel jiné,které jsem nekupoval jen četl příbalovou dokumentaci,ve které zjistíte i to na př.že před požitím nesmíte 4hod jíst a pod.To vše je k ničemu.

 2. zlepseni erekce napsal:

  Skvělé informace podané tak, že jim rozumím i já 🙂

  Díky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *